2010. május 31., hétfő

A hét - az Európai Parlamentben és azon kívül (2010. május 31-június 6.)

Európai parlamenti képviselőként rendkívül szerteágazó és izgalmas feladataim vannak és a parlamenti tevékenységeken kívül rengeteg külső rendezvényre is meghívást kapok, akár résztvevőként, akár előadóként. Szeretném, ha az érdeklődők bepillantást nyerhetnének EP-képviselői munkámba, ezért e blog oldalain hétről hétre össze fogom foglalni az elkövetkező napok számomra fontos eseményeit.

Hétfőn és kedden Madridban ülésezik a nemzeti parlamentek EU ügyekkel foglalkozó bizottságainak fóruma, a COSAC, ahol az Európai Parlamentet képviselem. A rendezvényen részt vesz José Luis Rodríguez Zapatero miniszterelnök és Diego López Garrido európai ügyi államtitkár is, akivel az elmúlt hónapokban az EP-ben sokat dolgoztunk együtt. Úgy gondolom, hogy ez kiváló alkalmat jelent arra, hogy megköszönjem a spanyol elnökség munkáját. Elkötelezettségüknek köszönhetően jelentős előrehaladást érhettünk el egyes, szakterületeimhez kapcsolódó ügyekben. A spanyol elnökségnek a nemek közötti esélyegyenlőség terén elért eredményeit részletesen is meg fogjuk vitatni kedden, az Európai Szocialisták Pártja Nőszervezetének (PES Women) szerdai ülésén, amelyet szintén Madridban tartunk.

A héten az Európai Parlamentben bizottsági hét lesz: a parlment szakbizottságai tartanak üléseket, amelyeken megvitatják és elfogadják a plenáris ülés napirendjére kerülő jogszabálytervezeteket. Én három bizottságban vagyok érdekelt: első alelnöke vagyok az alkotmányügyi szakbizottságnak (AFCO), rendes tagja a nőjogi és esélyegyenlőségi bizottságnak (FEMM) és póttagja a közlekedési és idegenforgalmi bizottságnak (TRAN).

Az alkotmányügyi bizottság napirendjén több rendkívül érdekes téma szerepel. Így például a polgári kezdeményezésről szóló jelentés, amelynek én vagyok az egyik témafelelőse. Emellett megvitatjuk Andrew Duff kollégám jelentését, aki az európai parlamenti választási rendszer reformját javasolja. A választási részvétel növelése érdekében szeretné például, hogy az eddigi gyakorlat helyett a választások valamennyi tagállamban két hétvégi napon kerüljön sor, és ne júniusban, hanem májusban. Szó lesz továbbá az Európai Külügyi Szolgáltatról valamint a Parlament és a Bizottság kapcsolatait rögzítő új keretmegállapodásról, továbbá tartunk egy összevont ülést is az állampolgári jogi bizottsággal (LIBE), amelynek témája az Európai Unió Demokratikus Gyakorlatának Megfigyelőközpontja (EUDO) által folytatott kutatási projektek bemutatása lesz.

Több ülést tart a közlekedési bizottság is, ahol a számomra legérdekesebb téma az intelligens közlekedési rendszerek kapcsolatos ajánlástervezet második olvasatbeli megvitatása lesz, amely témában az előző törvényhozási időszakban én is készítettem jelentést.  Második olvasatban szavaz a bizottság arról az ajánlásról, amely a légiutasokhoz hasonló módon garantálná az autóbusszal illetve hajókon utazók jogait. (A szavazáson ugyanakkor póttagként csak akkor vehetek részt, ha egy másik S&D-frakcióbeli kollégát kell helyesíteni.)

Végül, szombaton és vasárnap egy számomra nagyon kedves meghívásnak teszek eleget: Bonnban a Szociáldemokrata Nők Szövetségének kongresszusán fogok részt venni, ahol terveim szerint bemutatom a résztvevőknek a PES Women „Az én testemmel én rendelkezem” kampányát.

Az eseményekről természetesen részletesen be fogok számolni honlapomon is.

2010. május 28., péntek

Beköszöntő

Szeretettel köszöntöm Önöket blogomon.
Korábban is igyekeztem mindent megtenni azért, hogy az Európai Unió vagy a szakterületeim iránt érdeklődők minél részletesebb képet kaphassanak EP-képviselői tevékenységemről: honlapomon a Parlamentben, valamint az európai baloldalon végzett feladataim bemutatásán túl naprakész híreket találhat, nemrégiben pedig – engedve a modern idők hívószavának és munkatársaim bíztatásának – elkezdtem twitterezni is.

Szükségesnek tartom azonban egy olyan, interaktív fórum létrehozását is, ahol hosszabban, és a hivatalos kommunikációnál közvetlenebb stílusban oszthatom meg gondolataimat – különösen most, amikor egy rendkívül izgalmas folyamatban veszek részt. Abban a megtiszteltetésben részesültem ugyanis, hogy engem kértek fel a polgári kezdeményezésről szóló rendelettervezet egyik jelentéstevőjének.

A polgári kezdeményezés a Lisszaboni Szerződés talán legnagyobb újítása, amellyel Európa polgárai közvetlen beleszólást szerezhetnek az uniós döntéshozatalba. Habár a végrehajtási szabályokat tartalmazó rendelet elfogadásáig még hosszú hónapok vannak hátra, már most elkezdtük az egyeztetéseket a téma szakértőivel és képviselőtársaimmal. Terveim szerint erről az érdekes előkészítő folyamatról is részletesen beszámolok majd ezen az oldalon, és remélem, hogy minél többen megoszták majd velem a témával kapcsolatos véleményüket.

Európai parlamenti képviselőként és női esélyegyenlőséggel foglalkozó szakemberként rengeteg érdekes rendezvényre kapok meghívást, ahol rendszerint különféle időszerű és elgondolkodtató témák merülnek fel, legyen szó a nők helyzetének javításáról, az intelligens közlekedési rendszerekről vagy az európai politikai élet fontos eseményeiről. Örülnék neki, ha ezekről a témákról is minél többen osztanák meg velem véleményüket, és tartalmas vitákat folytathatnánk ezen az oldalon.